Elazığ Tuğla Çeşitleri
Elazığ Tuğla Çeşitleri

Elazığ Tuğla Çeşitleri

 

Tuğla nedir, tuğlanın tarihi, özellikleri, çeşitleri, kullanım alanları , avantajları ve gazbeton ile arasındaki farkları kıyaslama yaparak size bilgi vermeye çalışacağız.

 

Tuğlanın tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır. İnsanlar evlerinin yapımında farklı malzemelerden yapılmış tuğlalar kullanmıştır. M.Ö. 4 yüzyılda Babil Kulesi pişmiş tuğla ile yapılmıştır. Babil kulesi tuğla ile evlerin inşası haricinde yapılmış ilk endüstriyel yapıdır. Babil kulesinin yapımında 85 milyon adet tuğla kullanılmıştır. Bu rakam günümüzde gelişmiş 5-6 fabrikanın yıllık üretimi kadardır. Tuğla endüstrisi ve üretimi açısından Babil Kulesi önemli bir semboldür.

 

Romalılar tuğla üretiminde ilk standartları getirmişlerdir ve bu işin ticaretini yapmaya başlamışlardır. Daha ileriki Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde mimari yapıların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

 

Ülkemizde Cumhuriyet döneminde ise Marmara ve Ege bölgelerinde yabancı girişimcilerle birlikte ilk tesisler yapılmıştır. İlerleyen dönemlerde yerli girişimciler sektördeki gelişmeleri yakalamış yerli makinelerle yapılmış imalathaneler açmıştır.

 

elazığ tuğla satışı,elazığ tuğla fiyatı,elazığ tuğla çeşiyleri,elazığ tuğla,

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014